Krok X – Charakterystyka poszczególnych rodzajów elementów posadzkowych z drewna
Ekskluzywność naturalnych podłóg cechuje w pełni szlachetne drewno, gdzie poszczególne elementy posiadają niepowtarzalny wygląd, dopasowany do wystroju wnętrza oraz konstrukcję właściwą dla funkcji użytkowej np. grzewczej.
Wartość – drewno jako produkt naturalny występuje w ograniczonych i ciągle zmniejszających się ilościach, stąd jego wartość stale wzrasta, szczególnie gatunków szlachetnych jak dąb. Na wzrost wartości ma wpływ naturalna patyna wynikająca z upływającego czasu.
Trwałość posadzek drewnianych można przypisać parkietom czy deskom litym, masywnym, jako że mogą się one pochwalić kilkusetletnią historią. Trwałość posadzek z drewna klejonego warstwowo należy postrzegać poprzez proces starzenia spoiny klejowej. Ważna jest grubość warstwy użytkowej, jak również jakość wykonania.
Komfort – drewno potrafi zgromadzić stosunkowo dużą ilość ciepła i wilgoci, co pozwala w naturalny sposób wpływać na poczucie komfortu użytkownika. Coraz bardziej zauważalny i doceniany staje się komfort ciepła dotyku, gdzie grubsza deska nie pozwala na odczucie chłodu w bezpośrednim kontakcie stopy użytkownika.
Poniżej skrócona charakterystyka typowych rodzajów elementów posadzkowych z drewna.
W podsumowaniu – parametry cieplne typowych rodzajów elementów posadzkowych z drewna.
Istotą rzeczy jest właściwy dobór rodzaju posadzki drewnianej do potrzeb cieplnych pomieszczeń z uwzględnieniem zakładanego wystroju wnętrza.
Dodaj komentarz