Krok VII – posadzki właściwe – podstawy wyboru



Krok VII – posadzki właściwe – podstawy wyboru

Podstawową cechą posadzek drewnianych na podłogówce jest optymalne wykorzystanie walorów drewna. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że podłoga służy nam nie tylko w okresie grzewczym ale i poza nim i to znacznie dłużej. Biorąc powyższe pod uwagę, powinniśmy tak dobrać rodzaj posadzki drewnianej aby zimą nie stanowiła zbyt dużej bariery dla przenikania ciepła, niezbędnego do ogrzania pomieszczeń, natomiast w czasie poza grzewczym dawała komfort cieplny w bezpośrednim kontakcie, jako że w domu, w obuwiu, po podłodze chadzają tylko goście.

obraz1

Izolacyjność cieplna / ciepłochłonność posadzki w okresie poza grzewczym jest ściśle związana z odczuciem komfortu cieplnego, które jest odbierane subiektywnie przez każdego użytkownika podłogi. Jedni wolą chłodne płytki ceramiczne, inni przyjemną w dotyku podłogę drewnianą a jeszcze innym jest to obojętne. Według opublikowanych obliczeń dra inż. Adama Ujmy z P.Cz. wynika że w konstrukcji podłogi z betonową wylewką, do której przyklejono drewnianą posadzkę wraz ze wzrostem grubości posadzki drewnianej poprawiają się jej właściwości związane z przejmowaniem ciepła ze stóp. Aktywność cieplna stabilizuje się przy grubościach 16 mm dla drewna świerku, jodły, topoli oraz przy grubościach 18 mm twardszych gatunków drewna. Przy większych grubościach posadzki przejmowanie ciepła utrzymuje się na stałym poziomie.

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1197,podlogi-i-posadzki-parametry-cieplne?p=1

Natomiast przewodność cieplna posadzki grzewczej ma wymiar ściśle techniczny i jest związana z uwarunkowaniami konkretnego budynku lub pomieszczenia.

http://www.instsani.webd.pl/projco17.htm

http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/podlogowe

 

Znalezienie optymalnego rozwiązania daje pełną satysfakcję dla użytkownika.

2

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *