Krok IX – posadzki klejone – zespolone z podkładem grzewczym
Posadzki drewniane przyklejane – zespolone z podkładem grzewczym to klasyka w wykonywaniu podłóg.
Pozytywną stroną zespolenia jest:
- stabilizowanie kurczliwości (“pracy drewna”) stosownie do parametrów spoiny, głównie jej elastyczności. Elastyczność spoiny jest w odwrotnej zależności do hamowania “pracy drewna”.
- możliwość zastosowania każdego rodzaju elementów posadzkowych z drewna.
- poprawa w przenikaniu ciepła, jako że przewodzenie jest kilkukrotnie skuteczniejsze od promieniowania czy konwekcji – ruchu powietrza, o ile takie w mikro przestrzeniach występuje.
Poniżej obrazy termograficzne przenikania ciepła przez spoinę klejową i szczelinę powietrzną.
Powyższe termogramy zadają kłam marketingowym twierdzeniom, że “w szczelinach powietrznych krąży powietrze poprawiając przewodność ciepła”. W rzeczywistości jest odwrotnie.
Ponadto do zalet posadzek zespolonych z wylewką należy:
- ograniczenie nieprzyjemnych doznań akustycznych, które cechują posadzki pływające lub podłogi na legarach.
- możliwość swobodnej renowacji powierzchniowej podłogi, stanowiącej stabilny zespół posadzki drewnianej z wylewką.
Negatywną stroną jest wyższa cena wynikająca z kosztów materiałowych i wykonawczych.
Planując wykonanie posadzki klejonej do podkładu grzewczego należy zacząć od jego wygrzania i sprawdzenia wilgotności. Kolejną czynnością jest ocena jakości podkładu polegająca na sprawdzeniu płaskości i odporności na odrywanie. Przeciwstawienie się oderwaniu wartości 10kg/cm² pozwala na zainstalowanie mniejszych elementów lub zastosowanie elastycznego kleju, który pozwala “zapracować” posadzce drewnianej bez jej oderwania od podkładu.
W przypadku słabszej wylewki, korzystniej jest zastosować spoinę elastyczną.
Mocna wylewka daje możliwość zastosowania “mocniejszych” klejów.
Uproszczone, graficzne obrazy zależności wyboru spoiny w odniesieniu do wytrzymałości wylewki i naprężeń generowanych przez drewniane elementy posadzkowe.
Prezentowane wykresy dotyczą doboru spoiny przed montażem elementów z litego drewna.
Poza tym przy doborze rodzaju spoiny – twardej lub elastycznej – należy wziąć pod uwagę pewne zależności;
- twarda spoina ogranicza powstawanie szczelin jednak przy szerokich elementach może przyczynić się do pęknięć, szczególnie przy niższych klasach jakościowych drewna,
- elastyczna spoina pozwala na swobodniejszy ruch drewna, czemu przypisane są większe szczeliny ale mniejsze uszkodzenia strukturalne drewnianych elementów przy ich przesuszeniu.
Jak widać, montaż elementów litych na ogrzewaniu podłogowym jest zadaniem bardzo złożonym.
Deski warstwowe lub stabilizowane są ujarzmione w swej konstrukcji, co nie wymaga tak szczegółowego doboru rodzaju kleju.
Ponadto przy wyborze kleju powinno się sprawdzić czy zawarte w nim substancje nie penetrują struktury drewna, co może się przełożyć na powstawanie plam na wykończonej podłodze w kilka tygodni – miesięcy po oddaniu jej do użytku. W przypadku podłogówki podwyższona temperatura ułatwia przenikanie i pogłębia problem.
W podsumowaniu – odpowiedni dobór systemu klejowego oraz właściwe wykonanie spoiny gwarantuje jakość i trwałość połączenia oraz efektywność użytkowania podłogi ogrzewanej z drewnianą posadzką.
Dodaj komentarz