Krok IV – Elementy składowe podłogi i ich właściwości – izolacje
Podłoga ogrzewana z drewnianą posadzką wymaga przemyślanej i starannie wykonanej izolacji termicznej.
Najczęściej spotyka się konstrukcje podłogi ogrzewanej na przygotowanym podłożu gruntowym, która składa się w kolejności z hydroizolacji, termoizolacji, paraizolacji, układu grzewczego, wylewki i posadzki właściwej, pływającej lub klejonej do podkładu.
a – hydroizolacje ewentualnie paraizolacje zależą od usytuowania budynku i powinny być wykonane zgodnie z projektem budowlanym.
b – termoizolacje. Płyta grzewcza podłogi to najcieplejszy element ogrzewanego budynku. Jest rzeczą oczywistą, że ciepło wprowadzone do wnętrza podłogi nie znika – stara się iść tam gdzie jest chłodniej, jak również tam gdzie ma krótszą i łatwiejszą drogę. Jeżeli pod podłogą i wokół niej damy lepszą izolację, to w znacznej większości, ciepło będzie szło do pomieszczeń, bo chociaż po drodze spotka izolację w postaci drewna to i tak będzie ona mniej zaporowa niż izolacja np. ze styropianu. Proporcje w ilości przenikanego ciepła będą adekwatne do proporcji izolacyjności: posadzka drewniana – izolacja termiczna.
Podsumowując, w parze z posadzką drewnianą na podkładzie grzewczym idzie jego skuteczna izolacja termiczna, która do minimum ogranicza straty ciepła a tym samym pozwala na poprawne funkcjonowanie ogrzewania.
Pod podkładem grzewczym z wyższą temperaturą należy dać lepszą izolację aby skompensować straty ciepła powodowane posadzką drewniana o większym oporze cieplnym “R”.
Zdjęcie zestawu grzewczego na płycie korkowej.
Dobór termoizolacji warunkowany jest kilkoma zależnościami
Strefa klimatyczna.
Straty ciepła są wprost zależne od temperatury otoczenia, a ich wielkość możemy korygować wartością termoizolacji.
Klasa energetyczna budynku.
Usytuowanie budynku i usytuowanie podłogi ogrzewanej.
Kształt budynku z przełożeniem na kształt podłogi z podkładem grzewczym.
W obliczeniach wg PN-EN ISO13370 stosuje się wymiar charakterystyczny powierzchni podłogi gdzie powierzchnię podłogi dzieli się przez połowę jej obwodu.
Moc cieplna podłogi i rodzaj- oporność cieplna posadzki.
Uwzględniając powyższe można przystąpić do wyboru rodzaju izolacji termicznej
W skład izolacji termicznych wchodzą materiały o różnej przewodności cieplnej
Wielkość izolacji możemy określić z powyższego nomogramu. Jak widać, przy doborze termoizolacji występuje szereg zależności, które należy fachowo skonfigurować, aby uniknąć ciągłych strat ciepła a tym samym ciągłych, podwyższonych kosztów eksploatacji ogrzewania.
Powyżej przedstawiono typowe zależności, natomiast przy doborze izolacji można skorzystać z programów do obliczania wariantów izolacyjnych lub zlecić wykonanie projektu osobie z odpowiednimi kwalifikacjami.
Comments (1)
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby był w systemach izolacyjnych brak spoin łączeniowych. On ma za zadanie zminimalizować przedostanie się wilgoci do wnętrza pomieszczenia no i oczywiście ucieczkę ciepła z ogrzewania.